We are a leading Manufacturer of pine oil camphor made 22%, pure turpentine oil, pure perfume oil, 1 kg fragrance oil, lemon fragrance oil and turkey red oil from Vasai Virar, India.





₹ 120 / LitreGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 500 Litre |
| Pine Grade | Industrial Grade |
| Purity | 22 %/ 32% |
| Packaging Size | 1 L |
| Extraction Method | Steam Distillation |
| Usage/Application | Cosmetics |
| Packaging Type | Drum |
| Form | Liquid |
| Brand | Oriental |



₹ 75 / LitreGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 500 Litre |
| Type | Mineral Turpentine |
| Brand | PTC |
| Purity | 99% |
| Grade Standard | Industrial Grade |
| Usage/Application | Industrial |
| Physical State | Oil |
| Packaging Type | Bottle |
| Color | Water White |
| Pack Size | 1 L |
| Packaging Size | 500 ml |



₹ 1000 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 500 Kg |
| Type | Fragrance Oil |
| Scent Profile | Floral |
| Packaging Size | 100 mL |
| Extraction Method | Steam Distillation |
| Form | Liquid |
| Packaging Type | Bottle |
| Usage/Application | Cosmetic |
| Shelf Life | 36 Months |



₹ 1050 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 100 Kg |
| Purity | Natural |
| Packaging Size | 1 kg |
| Fragrance | Lemongrass |
| Application | Perfume, Cosmetics |
| Fragrance Type | Floral |
| Form | Liquid |



₹ 1900 / LitreGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 500 Litre |
| Purity | 100% Pure |
| Oil Type | Fragrance Oil |
| Packaging Size | 1 Litre |
| Fragrance | Lemon |
| Packaging Type | Bottle |
| Usage/Application | Skin Care |
| Form | Liquid |
| Botanical Name | Citrus Bergamia |
| Is It Organic | Organic |
| Herbal | Yes |



₹ 74 / KilogramGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 500 Kilogram |
| Castor Oil Content | 100 % |
| Packaging Size | 1 L |
| Sulphonation Matter | 45-50 % |
| Purity | 99 Percent |
| Form | Liquid |
| Usage/Application | Pharma |
| Color | Red |
| Packaging Type | Container |
| Model Number | TRO 50 |
Being one of the well-distinguished companies in the market, we are offering Turkey Red Oil.



₹ 700 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 500 Kg |
| Fragrance | Sandalwood |
| Type | Essential Oil |
| Packaging Size | 100 ml |
| Purity | 100% Pure |
| Extraction Method | Steam Distillation |
| Packaging Type | Bottle |
| Usage/Application | Cosmetic |
| Form | Liquid |
| Shelf Life | 24 Months |



₹ 1000 / LitreGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 500 Litre |
| Lemongrass Species | Cymbopogon flexuosus |
| Citral Content | 75–80% |
| Lemongrass Grade | Water Soluble |
| Extraction Method | Steam Distillation |
| Packaging Type | Bottle |
| Purity | 100% Pure |
| Form | Liquid |
| Odour | Lemon Grass |
| Usage/Application | Fragrance |
| Packaging Size | 100 ml |



₹ 1250 / LitreGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 500 Litre |
| Plant Part Used | Leaves |
| Oil Type | Virgin |
| Extraction Method | Cold Pressed |
| Organic | Yes |
| Form | Liquid |
| Usage/Application | Aromatherapy |
| Purity | 100% Pure |
| Packaging Size | 1 L |
| Packaging Type | Plastic Bottle |



₹ 4 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 500 Piece |
| Capacity | 250 ml |
| Plastic Type | PET |
| Packaging Size | 1 Litre |
| Shelf Life | 24 Months |
| Packaging Type | Bottle |
| Features | Recyclable |
| Is it Pure Vegetarian | Yes |
Rohit Shetty (Sales Manager)
Ptcgram Private Limited
203/204, Vajreshwari, Padmi Nagar, Phoolpada Road, Virar - East, Virar East, Vasai Virar - 401305, Palghar, Maharashtra, India








